Denis Toman

Zdroj: Aďo Antol

Ahojte! Moje meno je Denis Toman, mám 22 rokov a pochádzam z Lednických Rovní.


Niektorí ma poznajú aj pod umeleckým menom Budhis, pod ktorým sa prezentujem ako beatboxer. K tejto aktivite som sa dostal tak trochu náhodou, keď som nastúpil na strednú školu, kde som spoznal chalana, ktorý s tým začínal a hrozne ma to zaujalo.

Zdroj: Michal Beránek

Dovtedy som sa venoval pár rokov aktívne hokejbalu, takže to bolo pre mňa úplne niečo iné a nové. Keďže som vždy mal hrozne rád hudbu, tak som skúšal aj hudobné nástroje, no nič ma neoslovilo tak ako beatbox. Práve preto som sa rozhodol ísť do toho naplno. Hrozne ma motivoval aj Dan aka Temnoan, s ktorým som začínal a tiež mi veľa pomohol a poradil. On už chodil na rôzne akcie, kde sa koná takzvaný battle. Súperia proti sebe dvaja ľudia, ktorý majú 2 kolá po 90 sekúnd nato, aby ukázali kto je lepší. Tiež som to chcel konečne vyskúšať, tak som sa rozhodol po asi 4 alebo 5 rokoch tréningu rovno zaregistrovať na majstrovstvá Slovenska v beatboxe 2017. Bol to pre mňa taký odrazový mostík. Tieto majstrovstvá mi dali obrovskú motiváciu a inšpiráciu, napriek tomu, že som neuspel. Začal som na sebe makať a za 1 rok som spravil neporovnateľný progres.

Zúčastnil som sa na každej akcii, na ktorú som mohol prísť a postupne si nás ako dvojku s Temnoanom začali volať aj na vystúpenia spojené po väčšine s tancom a rapom. Predsa len je to jeden z elementov hip hopu. Veľmi dlho som si zvykal na ten pocit byť na pódiu a kukať na tých ľudí, ktorý čakajú nato čo zo seba dáš von. Často som bol hrozne nervózny a nevedel som sa sústrediť počas battlu alebo vystúpenia, no postupne rástlo to zdravé sebavedomie, ktoré to napravilo. Podľa mňa to tam musí byť do určitej miery, človek sa tak cíti lepšie pred ľuďmi a dokáže sa viac odviazať a zároveň mať ten dav „pod kontrolou“. Pre mňa je to takmer neopísateľný pocit, strašný nával eufórie a možno tak trochu aj adrenalínu, keď ten dav kričí a vidím ako sa bavia. Tento rok 2018 som sa zúčastnil majstrovstiev taktiež kde som sa umiestnil medzi top8 beatboxerov na Slovensku.

Zdroj: Ján Weber

Do budúcna samozrejme neprestávam makať a chcem to dotiahnúť až na majstra Slovenska. Ktovie? Možno aj budúci rok. Beatboxovu komunitu beriem ako takú druhú rodinu. Chcem týmto článkom ľudí motivovať a povedať aj to, že je dnešná doba veľmi urýchlená, uponáhľaná a je veľká škoda keď niekto premrhá ten svoj čas nejak zbytočne hlúpo. Treba si svoj život užiť naplno a mňa teda beatbox napĺňa nenormálne.

 
Zobraziť viac
  • 1
 Páči sa mi to


Späť na články