Miška Hantáková

Lyžovanie je ako život. Po každom páde musíte vstať a ísť ďalej.


Lyžovanie je krásna drina, veľa Vám dá ale aj vezme. Tento šport Vám dá pocit voľnosti, nespútanosti, adrenalínu v žilách a sebarealizácie. Vždy skúšate pokoriť svoje limity, zvládnuť krízové situácie, zladiť pohyby a vnútornú energiu s prírodou. Hory, hory, hory! Lyžovanie milujem od detstva.

Každý víkend som trávila na kopci, aj keď podmienky neboli ani zďaleka také ako dnes. Nadšenie z lyžovania ma neopustilo ani keď do života prišli povinnosti ako škola, práca a verím, že ma nikdy neopustí. Vďaka lyžovaniu som prišla na to, že mám svaly, o ktorých som nikdy netušila. Omrznuté prsty a ošľahaná tvár aj to je jedna tvár lyžovania.Skialp/freeride je označovaný ako najdivokejší a najvoľnejší druh lyžovania. Tento pocit voľnosti a spojenia s prírodou môže lyžiarska túra ešte o niečo vystupňovať. Trend zdolávania vrcholov na lyžiach je už roky nemenný. Dostať sa vďaka vlastnej sile až na vrchol, a následne si užiť ten zážitok zjazdu, ktorý ste si naozaj zaslúžili a ešte z akejsi časti chrániť aj životné prostredie, to je pre mnohých tým najväčším potešením.

Byť blízko k oblohe, slnku ,hviezdam a cítiť sa ako vták.Som človek, ktorému k šťastiu stačí ísť do hôr, prebrázdiť, objaviť a hlavne načerpať z prírodných krás nielen Slovenska. Cítiť slobodu. Ďakujem za všetky tie krásy, ktoré nám naša matička zem ponúka každý jeden deň. Vďaka lyžiam som prebrázdila svahy po celom svete, spoznala krajiny a životy mnohých ľudí. Do života mi lyžovanie prinieslo úžasných priateľov do nepohody, neskutočné množstvo zážitkov, adrenalínu a ľudí ktorých baví a napĺňa ich život aj keď niekedy nie je úplne jednoduchý, bezproblémový.

Je veľa dôvodov prečo milujem hory, sneh a lyže s pár z nich by som sa veľmi rada podelila práve s Vami.

Ticho
Pri zjazdovom lyžovaní v strediskách si ticho neužijete. Pri stúpaní na vrcholky hôr naruší Váš kľud občas nejaký vták, praskajúca vetvička a v horších prípadoch zlovestné zvuky signalizujúce lavínu.

Odľahlosť
Sneh je živel. Umelý sneh je tvrdý, ľadový a stále rovnaký.
Oproti tomu keď sa vydáte na hory, kde moc ľudí nie je vychutnáte si biele rozprávkové kráľovstvo cestou lesom aj na vrchole. Pravda je že niekedy vietor nefúka proti Vám ale o tom je tá rozmanitosť na horách nikdy neviete ako sa to môže všetko zmeniť.Vášeň
Hormóny šťastia, zvané endorfíny tečú prúdom. Asi tak ako pot po chrbte pri namáhavých výstupoch. O úžasných pocitoch pri jazde v hlbokom prašane asi nie je potrebné písať, pretože na opísanie toho pocitu neexistuje žiadne slovo, to si musí každý človek zažiť na vlastnej koži.

Neupravený sneh
Aj úžasný ranný menčester môže po rokoch nudiť. To sa Vám pri prašane stať rozhodne nemôže. Všade vôkol Vás veľká perina snehu, do ktorej sa celý ponoríte. O jemnej kôre na povrchu ani nehovorím, vedieť ladne prejsť prelamujúcou sa vrstvičkou, to je pre väčšinu smrteľníkov práca na celý život.

Vrcholová panoráma
Neopísateľný zážitok nech idete na ten istý kopec aj milión krát. Tam hore sa cítim ako vták, ktorý lieta a ma dlani celu krajinu pod sebou. Pocit slobody, voľnosti, ticha a spanilej krajiny.Lepši ako sex! 
V Európe nemáme prašan každý deň, ani krásne počasie  nie je stále a tiež máme strašne dlhé leto. Proste na skialpy nemôžete ísť denne. Orgazmus v prašane býva lepší ako v posteli, čo mi asi potvrdí každý kto už stúpal na pásoch do výšin.Nočné dobrodružstvá v Gruzínsku.

Dokonalé krásy a výhľady našej Slovenskej krajiny.

 

Z celého srdca ďakujem mojej maminke, ktorá ma k tomu úžasnému športu ako malú priviedla. 

 Páči sa mi to


Späť na články