Tatiana Janíčková

Volám sa Tatiana, mám 22 rokov a pochádzam z Vydrnej, dediny blízko Púchova. Študujem v Zlíne ekonomiku a management.


Cyklotrial je šport, pri ktorom sa jazdí na špeciálne upravenom bicykli, je odlišný hlavne tým, že nemá sedlo, je veľmi ľahký, váži okolo 7 kg. Spočíva v zdolávaní rôznych prekážok postavených z dreva, paliet, kameňov a betónov. Cieľom jazdca je prejsť sekciu v určitom čase za čo najmenej trestných bodov, nemôže sa dotknúť prekážky telom a inou časťou bicykla než sú kolesá. Ten, kto prejde všetky sekcie s najmenším počtom trestných bodov, vyhráva. V triale je dôležité zladiť všetky pohyby. Jazdec by mal rozvíjať nielen skoky, ale aj rovnováhu.

K cyklotrialu som sa dostala na základnej škole, keďže sme ho mali v zozname krúžkov. Od malička ma zaujímali bicykle a bola som veľmi aktívna. Vždy, keď som išla zo školy, videla som chalanov trénovať v areáli a bola som z toho nadšená. Prišiel mi odlišný ako bežné športy a asi aj preto ma oslovil. Už ako šesťročná som sa naň chcela prihlásiť, no rodičia mi to nedovolili. O 3 roky neskôr som im už nedala na výber a prihlásila som sa naň sama.

Pri tréningu alebo preteku si užívam každý pohyb a nesústreďujem sa na veci okolo, je to pre mňa spôsob odreagovania sa a vyjadrenia samej seba. Počas prípravy na sezónu a na preteky je dôležité stále obmieňať prekážky a trénovať na rôznych miestach, preto okrem využívania tréningového areálu, ktorý mám pri dome, jazdím aj po rôznych lokalitách na Slovensku alebo v zahraničí. Vždy sa snažím posúvať svoju výkonnosť a kvôli tomu netrénujem len veci, ktoré mi idú najlepšie, ale skúšam nové prvky a výskoky, v ktorých nie som až taká dobrá. Neodmysliteľnou súčasťou je aj kondičná a psychická príprava. Rada posúvam hranice svojich schopností a sledujem, čo som ešte schopná na bicykli dokázať.

Mojím cieľom na pretekoch je vždy podať čo najlepší výkon a jazdiť tak, aby som bola so sebou spokojná a užila si to. Jedným z mojich najväčších snov bolo vyhrať titul majsterky sveta, čo sa mi podarilo zatiaľ v rokoch 2013 a 2014.

Cyklotrial mi ponúkol veľa príležitostí k spoznávaniu nových krajín, kultúr, zaujímavých ľudí. Vďaka nemu som mohla precestovať takmer celú Európu a navštíviť krajiny ako Čína, Japonsko, Juhoafrická republika, Kanada. Okrem toho ovplyvnil aj môj bežný život, naučil ma pristupovať k veciam inak, zodpovednejšie a s pozitívnym postojom.

 Páči sa mi to


Späť na články