Zoltán Strcuľa

Ahojte, volám sa Zoltán, mám 22 rokov a narodil som sa v Liptovskom Mikuláši, kde som strávil svoje detstvo. Moji rodičia mali šport v krvi a tak som nemohol byť výnimkou ani ja.


Už ako malý chlapčisko som začal s teakwondom a neskôr s futbalom. S príchodom puberty prišli samozrejme rôzne zmeny a tak sa stalo, že už som viac nehral futbal, ale dal som sa na moderný päťboj a neskôr basketbal. Do mojich pätnástich som väčšinu času robil kolektívne športy, avšak vtedy prišla zásadná zmena. Kamarát doniesol do školy skateboard. Tak veľmi ma to začalo baviť, že som začal tomuto športu venovať všetkú pozornosť. Pamätám si, že prvý skate som dostal od babičky na pätnáste narodeniny.

V mojom rodnom meste sme mali veľmi dobrý skatepark, avšak jazdiť sa dalo iba v lete, keď bolo sucho. Celú zimu som teda strávil čakajúc na teplo. Keď prišiel apríl a skatepark už bol suchý, no v Nízkych Tatrách bol stále sneh, trávili sme slnečné dni v parku s kamošmi. Pamätám si to akoby to bolo včera, keď do skateparku prišlo auto plné snowboardistov. Vyskákali z auta v snowboardovom oblečení so širokými úsmevmi a začali skatovať. V parku to ešte viac ožilo, a tak ma to veľmi zaujalo. „Aj ja sa chcem takto zabávať v skupinke super ľudí a užívať si šport.“ Snowboard bol vtedy pre mňa skateboard pripevnený na nohy.

Mal som pocit, že by mi to mohlo ísť lepšie. Tak som sa dostal vďaka skatu až na sneh. Celé leto som pracoval a pred zimou som si kúpil prvú dosku. Vďaka skateboardu som sa veľmi rýchlo naučil jazdiť aj na snehu. Vtedy som si kopec musel vyšľapať, kedže skipass bol pre chlapca na základnej škole drahý. Ďalšie leto som si zarobil na bundu a skipass. Postupne to ide až do teraz. Moje leto trávim v práci, no teraz už v zahraničí kde za prácu viac platia, hahaa. Zvyšok roku trávim cestovaním za snehom, spoznávaním nových skvelých ľudí a štúdiom informatiky na Masarykovej univerzite v Brne.

Snowboarding mi rozhodne priniesol do života neskutočne veľa zážitkov, emócii, priateľov a v neposlednom rade veľa cenných skúseností. Momentálne je môj snowboarding podporovaný značkami ako sú Horsefeathers clothing, Lobster snowboards, Switchback bindings, www.eyerim.com, www.newspirit.sk, Transform gloves, Lamas electronics. Spolu s redbullom pracujeme na rôzdnych projektoch ako napríklad: www.redbull.sk/ridersdream Je ťažké opísať eufóriu, ktorú človek zažíva pri plnení svojich snov, či vykonávaní činnosti, ktorá ho tak baví a napĺňa. Myslím si, že každý si zaslúži plniť si svoje sny a posúvať sa dopredu.

Mám pocit, že dnešna doba plná umelých pomocníkov nám naopak moc nepomáha. Keď som bol chlapec, hrávali sme sa s loptou, naháňali sme sa s umelými pištolkami a skrývali sa. Samozrejme, aj my sme sedeli za telkou a hrali vtedy veľký boom – Crash Bandicoota. Snažím sa povedať, že pokrok v moderných technológiach je určite správna cesta, avšak nemala by nahrádzať skutočný život, skutočné zážitky či vzťahy a priateľstvá. Mali by sme žiť viac pre seba, pre svoje sny či túžby a nie tie imaginárne na svojich sociálnych profiloch. Neviem ako u vás, no mne usmievajúci „smajlík“ nikdy nedal také pocity ako reálna osoba, stojaca oproti mne so širokým úsmevom na tvári.

Zobraziť viac
  • 1
 Páči sa mi to


Späť na články